Varnost pri načrtovanju malih podjetij

IT varnost  je ključnega pomena pri načrtovanju malih in startup podjetij

Ljubljana, 7. 1. 2014

Novoustanovljena podjetja se skoraj izključno usmerijo na izdelek ali storitev, ki jo ponujajo in kako jo prodati strankam. Preostali del pozornosti pa večinoma namenijo poslovni logistiki, kot je iskanje pisarniških in proizvodnih prostorov ter investiranje v opremo. En element, ki je običajno zanemarjen v tem pomembnem obdobju je IT varnost.

Do takrat, ko se majhno podjetje odloči za reševanje IT varnostnega področja so že verjetno postali žrtev spletnega kriminala ali pa je lastnik šele zdaj uvidel nujnost tega ukrepa. V vsakem primeru postane v tistem trenutku področje IT varnosti prednostno področje, ki ga je treba rešiti. V primeru, da podjetje predolgo čaka se lahko zlonamerna kibernetska grožnja že vsili v IT infrastrukturo družbe. Če zlonamerni program povzroči zaprtje podjetja ali onemogoči normalno delovanje, četudi samo za dan ali dva so lahko izgubljeni prihodki oziroma stroški čiščenja te okužbe tudi do deset tisoč dolarjev. V mnogih primerih lahko tovrstne okužbe zadoščajo za stečaj podjetja.

Z dodajanjem osnovnih IT varnostnih ukrepov pri načrtovanju zagona startupa, lahko podjetniki prihranijo na času, denarju in se zaščitijo pred zlonamernimi programi, ki bi lahko podjetje vodili v stečaj. Strokovnjaki Kaspersky Lab-a so ponudili nekaj nasvetov, ki jim je dobro slediti pri postavljanju IT varnostne mreže “majhnega podjetja”, ki je običajno definirano kot podjetje z manj kot 25 zaposlenimi. Ustrezno izobraževanje zaposlenih je vsekakor ključnega pomena. Z izdelki, kot je Kaspersky Small Office Security, ki so zasnovani za izpolnjevanje specifičnih potreb majhnih podjetij, je mogoče s preprosto namestitvijo in uporabo zagotoviti ustrezno IT varnost v začetnih korakih pri malih podjetjih.

I. korak: popis IT infrastrukture

Nova podjetja skoraj zagotovo ne bodo imela znotraj njih IT strokovnjakov, so pa na srečo dovolj majhna, da se z IT infrastrukturo relativno lahko upravlja. Pripravite preprost popis IT infrastrukture, kot so prenosni računalniki, delovne postaje, strežnike in routerji v excel dokumentu. Ta seznam naj vključuje tudi zapiske za vse ključne poslovne aplikacije, ki se uporabljajo na vsakem stroju.

II. korak: določanje prednostnih nalog

Na tem novem seznamu opreme in aplikacij dodajte opombe s katerimi opredelite naloge in odvisnost od posameznega stroja. Najbolj ključne dele IT infrastrukture označite kot Kategorijo 1, medtem ko naprave in stroje, ki opravljajo manj ključne naloge pa označite s Kategorijo 2 ali celo 3. Na primer, za podjetje, ki temelji na spletni prodaji je strežnik z elektronskimi naslovi in podatki naprava Kategorije 1. Blagajne na prodajnih mestih spadajo prav tako v Kategorijo 1. Idealno je, da ni več kot polovica vseh računalnikov oziroma naprav v podjetju Kategorija 1. Cilj tega koraka je povečati notranjo ozaveščenost in omogočiti lažje spremljanje morebitnih prihodnjih dopolnitev ali sprememb.

III. korak: zaščitite mejna območja

To je zelo osnoven korak, ki ga ne smemo spregledati. Zagotoviti je potrebno, da ima podjetje kakovosten in delujoč požarni zid, ki onemogoči zlonamernim programom in tatovom vstop v omrežje. V mnogih primerih bo požarni zid vključen v internetni usmerjevalnik, a za optimalno delovanje je potrebno pregledati ali je pravilno nastavljen.

IV. korak: zaščitite podatke – strežnik s podatki

Ko ima podjetje več zaposlenih, ki sodelujejo na enakem dokumentu je smiselno postaviti datotečni strežnik – Windows Small Business Server 2011 ali namenski računalnik, ki je uporabljen za shranjevanje podatkov do katerih lahko dostopajo vsi. Posledično postane IT zaščita strežnika ključnega pomena, saj hrani obilico pomembnih podatkov. Še pomembneje je varnostno kopiranje podatkov na ta strežnik. Zagotovite samodejno varnostno kopiranje podatkov na dnevni ravni. Te podatke lahko shranite na drug strežnik ali zunanji trdi disk ali na odlagališče v oblaku. Zgoraj omenjeni koraki vas lahko zaščitijo pred možnimi napadi ali IT katastrofami, s katerimi se boste lahko soočili v prihodnjih letih.

V. korak: zaščitite računalnike

Računalniki, ki so v dnevni rabi s strani zaposlenih, so “hrbtenica” poslovanja, zato potrebujejo ustrezno zaščito. Sodobni zlonamerni programi se lahko v roku nekaj ur prilagodijo oziroma razvijejo, torej porazijo preproste antivirusne programe. Iz tega sledi, da morajo lastniki poiskati bolj celostno oziroma popolno varnostno rešitev z več sloji zaščite. Ta vključuje funkcije kot je proaktivna zaznava oziroma zaščita zmogljivosti in operacij nadzora. Prav tako je vredno, da se vključi program za gesla, ki shranjuje gesla v šifriranem trezorju in jih samodejno vnese, ko so ta potrebna.

VI. korak: …in Mace ter Androide

Pomembno je, da so v varnostno strategijo vključene tudi ne-Windows naprave in stroji. Na primer, če podjetje uporablja Mac za grafično oblikovanje, potrebuje enako krovno zaščito, ki jo zagotavlja požarni zid. Modro bi bilo tudi, če bi lastniki namestili IT varnostni program tudi na Mac-e, ker drugače lahko postanejo dejanska skladišča PC zlonamernih programov in posledično razširijo okužbe na mobilne naprave in celotno pisarniško omrežje. V primeru, da zaposleni dostopajo do dokumentov tudi preko mobilnih telefonov in tabličnih računalnikov je potrebno poskrbeti, da so tudi te naprave primerno zaščitene.

VII. korak: centralno upravljanje in nadzor

S postavitvijo IT varnostnega Sistema potrebujemo tudi način upravljanja in nadzorovanja tega Sistema. Idealno je, da je zaščita ena celovita varnostna rešitev kot je Kaspersky Small Office Security, ki zaščiti vse dele podjetja in poslovanja ter obenem omogoči lastnikom nadzor nad vsakim strojem in napravo iz enega vmesnika ali stroja.

 

Kaspersky Small Office Security je prav tako opremljen z namiznim požarnim zidom, upravljavcem gesel, zaščito za datotečni strežnik in šifrantom podatkov, ki omogoča lastnikom da določajo politiko uporabe naprav. Na primer, lastniki lahko preprečijo enemu zaposlenemu dostop do družbenih omrežij z le enim pritiskom na miškin gumb.

Temeljno pravilo je, da je kompleksnost sovražnik varnosti, torej če si lahko zagotovite celovito varnostno rešitev, bo vaše življenje veliko manj kompleksno ter bolj varno.

S temi temeljnimi elementi IT varnosti na mestu, se bodo lahko lastniki podjetij počutili varne, saj bodo njihovi kot tudi podatki o strankah varno zaščiteni.

O Kaspersky Labu

Kaspersky Lab je največji zasebni prodajalec končnih varnostnih rešitev na svetu. Podjetje se uvršča med najboljše štiri svetovne prodajalce varnostnih rešitev za končne uporabnike*. Vseskozi 16-letno zgodovino je Kaspersky Lab ostal inovator na področju IT varnosti in ustvarja učinkovite digitalne rešitve na področju varnosti za potrošnike, mala in srednja podjetja ter večje organizacije. Podjetje trenutno deluje v skoraj 200 državah in ozemljih po celem svetu ter zagotavlja zaščito več kot 300 milijonom uporabnikom. Več o Kaspersky Lab-u si lahko preberete na www.kaspersky.com.

*Podjetje je bilo uvrščeno na četrto mesto lestvice IDC po prihodkih od prodaje končnih varnostnih rešitev  (IDC rating Worldwide Endpoint Security Revenue by Vendor, 2011). Lestvica je bila objavljena v poročilih IDC o napovedih za varnostne sisteme za končne uporabnike v letih 2012-2016 in deležih prodajalcev v letu 2011 (Worldwide Endpoint Security 2012–2016 Forecast and 2011 Vendor Shares (IDC #235930, July 2012)). V poročilu so prodajalci programske opreme razporejeni glede na zaslužek od prodaje končnih varnostnih rešitev v letu 2011.

 

Author: samo

Deli z drugimi: