škodljiva programska oprema, vsiljena pošta in phishing

Grožnje s katerimi se največkrat srečujejo podjetja: škodljiva programska oprema, vsiljena pošta in phishing

Stopnja škodljive programske opreme v letu 2013 je višja od predlanskih rezultatov, kljub temu se 32 % podjetij v Vzhodni Evropi še vedno ne zaščiti dovolj.

Ljubljana, 5.  2.  2014

Podjetja se še vedno najpogosteje srečujejo s spletnimi napadi, ki vsebujejo različne vsiljive programe, napade z zvabljanjem (t.i. phishing) in vsiljeno pošto. Hkrati je v letu 2013, v primerjavi z 2012, znatno narastel obseg škodljivih napadov. Tako pravijo podatki, objavljeni v anketi o globalnih korporativnih varnostnih tveganjih na področju informacijske tehnologije v letu 2013 (Global Corporate IT Security Risks 2013 survey), ki jo je izvedlo podjetje B2B International v sodelovanju s Kaspersky Labom.

Približni 68 % anketirancev iz Vzhodne Evrope je povedalo, da so na podjetja bili usmerjeni napadi, ki so vključevali virus, črve, vohunsko programje in druge tipe škodljivih programov. V letu 2012 je bila ta številka nižja za 6 % (62 %). Obseg napadov z vsiljeno elektronsko pošto, ki so ga izkusila podjetja, je znatno narasel in so ga zaznali v 68 % podjetjih, v primerjavi z 41 % v letu 2012. Napade z zvabljanjem, ki ostajajo med najpogostejšimi tremi grožnjami v eksternih napadih na korporacije, je izkusilo 36 % podjetij, kar je za 9 % več kot v letu 2012.

Podjetja v Južni Afriki so bila najpogosteje tarče škodljivih napadov: 72 % anketirancev iz te regije je kot številko ena med vsemi zunanjimi grožnjami navedlo viruse in vohunsko programje. Ruska podjetja so bila prav tako pogosto tarče napadov, saj kar 71 % podjetij navaja napade. Kot regija je bila na tretjem mestu po napadih Severna Amerika, kjer je bilo kar 70 % podjetij napadenih. Japonska podjetja so bila najmanj na udaru, saj je le 47 % anketirancev iz tega območja poročalo o kakršnihkoli napadih škodljive programske opreme.

V severnoameriških in ruskih podjetjih se največ srečujejo z vsiljeno pošto (69 % in 67 %). Podjetja, ki se imajo najmanjši delež vsiljene pošte pa se nahajajo na Bližnjem vzhodu (55 %) in na Japonskem (42 %)

Severnoameriška podjetja so bolj podvržena napadom z zvabljanjem kot podjetja v drugih regijah (51 %), sledi pa jim Daljni Vzhod (46 %). Podjetja z najnižjo stopnjo napadov z zvabljanjem so v Rusiji, na Japonskem in v državah Južne Amerike (v povprečju 26 %).

Škodljivi napadi so pravzaprav prvi razlog za resnimi težavami z odtekanjem zaupnih podatkov – 22 % podjetij na globalni ravni in 24 % v Vzhodni Evropi je poročalo o škodi zaradi odtekanja zaupnih podatkov po takem tipu napadov. Najpogosteje se takšni incidenti dogajajo v srednjih in malih podjetjih (23 %), medtem ko so velika podjetja redkeje tarča takih napadov (17 %).

Odtekanje podatkov je manj pogosto posledica napadov z zvabljanjem. V povprečju je le 5 % podjetij na globalni ravni imelo tovrstne težave, na območju Vzhodne Evrope pa le 4 %. Kljub temu je odstotek velikih podjetij, ki so podatke izgubili zaradi napadov z zvabljanjem nekoliko višji (6 %) kot odstotek srednjih in malih podjetij v enaki situaciji (5 %).

Število spletnih groženj stalno narašča. Kaspersky Lab na primer vsako leto odkrije 315.000 nove škodljive programske opreme vsak dan. To podjetja sili v to, da posvečajo več pozornosti svoji varnosti, še posebej po tem, ko doživijo spletni incident. Kljub temu je po podatkih ankete le 68 % vseh podjetij inštaliralo celostno zaščito proti škodljivi programski opremi (antivirus, protivohunsko programje). To je le majhno izboljšanje glede na lanski odstotek 51 %. Situacija na področju korporativne varnosti se spreminja – vedno več podjetij se poslužuje kompleksnih varnostnih rešitev.

Raznovrsten obseg napadov, usmerjenih v podjetja, pomeni, da podjetja potrebujejo profesionalne varnostne rešitve, ki lahko učinkovito preprečujejo nevarne spletne grožnje. Kaspersky Endpoint Security for Business je rešitev, ki ščiti korporativne IT infrastrukture. Skupaj s sodobnimi antivirusnimi tehnologijami vključuje tudi komponente, ki ščitijo pred usmerjenimi napadi, zvabljanje in vsiljeno pošto. Z redno interakcijo s Kaspersky Security mrežo, ki je storitev za računalništvo v oblaku, in dodajanjem kompleksnih hevrističnih detektorjev ter blokadami groženj, bodo rešiive Kaspersky Laba zagotovile zanesljivo varnost za IT infrastrukturo za vsako podjetje.

Za več informacij o Kaspersky končnih varnostnih rešitvah za podjetja, sledite povezavi http://www.kaspersky.com/business-security/

O Kaspersky Labu

Kaspersky Lab je največji zasebni prodajalec končnih varnostnih rešitev na svetu. Podjetje se uvršča med najboljše štiri svetovne prodajalce varnostnih rešitev za končne uporabnike*. Vseskozi 16-letno zgodovino je Kaspersky Lab ostal inovator na področju IT varnosti in ustvarja učinkovite digitalne rešitve na področju varnosti za potrošnike, mala in srednja podjetja ter večje organizacije. Podjetje trenutno deluje v skoraj 200 državah in ozemljih po celem svetu ter zagotavlja zaščito več kot 300 milijonom uporabnikom. Več o Kaspersky Lab-u si lahko preberete na www.kaspersky.com.

*Podjetje je bilo uvrščeno na četrto mesto lestvice IDC po prihodkih od prodaje končnih varnostnih rešitev  (IDC rating Worldwide Endpoint Security Revenue by Vendor, 2011). Lestvica je bila objavljena v poročilih IDC o napovedih za varnostne sisteme za končne uporabnike v letih 2012-2016 in deležih prodajalcev v letu 2011 (Worldwide Endpoint Security 2012–2016 Forecast and 2011 Vendor Shares (IDC #235930, July 2012)). V poročilu so prodajalci programske opreme razporejeni glede na zaslužek od prodaje končnih varnostnih rešitev v letu 2011.

Author: samo

Deli z drugimi: