Internet in nesoglasja v družini

Internet je povzročitelj nesoglasij in odtujenosti v družini

14. julij 2016

Način, kako posamezniki živijo svoje digitalno življenje, ima velik vpliv na družinske odnose, ugotavlja nova raziskava Kaspersky Laba in inštituta iconKids & Youth. S tem ko ljudje vse več časa preživijo na spletu, petina staršev in otrok pravi, da so internet in povezane naprave razlog za napeto vzdušje v družini.

Raziskava, v kateri je sodelovalo okoli 3.700 družin iz sedmih držav, omogoča vpogled v način, kako digitalni svet spreminja tradicionalno družinsko dinamiko. Medtem ko so bili nekoč starši prvi naslov za otroke, ki so iskali odgovore na vprašanja in nasvete, dandanes kar četrtina staršev (23 odstotkov), sodelujočih v raziskavi, poudarja, da njihovi otroci raje poiščejo odgovore na spletu kot v pogovoru z njimi.

Skoraj polovica staršev (42 %) ni »prijateljev« svojih otrok na družbenih omrežjih. 18 odstotkov jih je povedalo, da bi se zaradi takšnega prijateljstva njihovi otroci počutili neprijetno. Petina staršev (21 odstotkov) in otrok (22 otrok) je izpostavila, da lahko internet povzroči napetost v družini. Najbolj zaskrbljujoče je, da tretjina staršev (31 odstotkov) verjame, da jih internet odtuji od svojih otrok.

Nestrinjanja lahko poglobi še dejstvo, da so naprave za dostop do spleta v skupni uporabi. Pri dveh tretjinah sodelujočih družin v raziskavi člani souporabljajo družinski računalnik. Posledično se tretjina staršev (31 odstotkov) pritožuje, da so njihovi otroci na povezani napravi nekaj uničili ali jo med brskanjem po spletu okužili z virusom (30 odstotkov). Četrtina (24 odstotkov) staršev je tudi morala plačati za nekaj, kar so njihovi otroci naročili ali prenesli s spleta. Na drugi strani 13 odstotkov otrok trdi, da so starši poškodovali napravo, 16 odstotkov pa jih potoži, da so starši pomotoma celo izbrisali nekaj njihovih podatkov.

Andrei Mochola, vodja oddelka varnostnih rešitev za končne uporabnike pri Kaspersky Labu, je povedal: »Uporaba in napačna uporaba povezanih naprav, ki so bodisi skupne bodisi v lasti drugega, lahko privede do nesoglasij v družini. S preživljanjem vse več časa na spletu se spreminja tudi dinamika v družinskih odnosih. Pomembno je, da družine ohranjajo dialog o tem, kako zaznati in se odzvati na morebitne nevarnosti. Starši in otroci naj tudi skupaj določijo osnovna pravila o vedenju v digitalnem svetu. Prav tako je pomembna zavzetost za zagotovitev zaščite na spletu. Svetujemo namestitev celostne varnostne rešitve na vseh domačih napravah. Ta naj bo izpopolnjena še s programsko opremo za starševski nadzor, ki lahko onemogoči dostop do neprimernih strani ali aplikacij ter prepreči razširjanje ali brisanje občutljivih podatkov.«

Janice Richardson, starejša svetovalka pri Evropski šolski mreži, dodaja: »Četudi internet postaja razlog za nesoglasja v nekaterih družinah, nedavna študija[1] Skupnega raziskovalnega centra Evropske komisije kaže na nov trend. Pri tem bratje in sestre ter drugi člani razširjene družine zavzemajo veliko večjo vlogo pri spletnih aktivnostih otrok. To ni presenetljivo, saj otroci iščejo pomoč pri posameznikih, ki bi jim lahko pomagali odpraviti določeno tehnično napako, jim svetovali o obisku strani in varnostnih orodjih ter zagotovili objektivne odgovore na občutljiva vprašanja. To kaže na pomembnost staršev in skrbnikov, da razvijajo svoje tehnične kompetence, s svojimi otroki gradijo zaupanja vredne odnose, dorečejo osnovna pravila za uporabo interneta in naprav ter se tako izognejo nesoglasjem. Hkrati bi morali tudi ponudniki programske opreme in družbenih omrežij stremeti k razvoju družinam bolj prijaznih spletnih orodij.«

Za več uporabnih nasvetov o zaščiti otrok na spletu obiščite kids.kaspersky.com. Informacije o tehničnih rešitvah za spletne varnostne težave najdete na Kaspersky Safe Kids.

O podjetju Kaspersky Lab

Družba Kaspersky Lab, ustanovljena leta 1997, je globalni ponudnik kibernetskih varnostnih rešitev. Poglobljeno strokovno znanje Kaspersky Laba s področja varnostnih groženj se nenehno spreminja v varnostne rešitve in storitve za zaščito podjetij, kritične infrastrukture, državnih organov in potrošnikov po vsem svetu. Obsežen portfelj Kaspersky Laba zajema vodilno varnostno zaščito za končne uporabnike ter številne specializirane varnostne rešitve in storitve za boj proti izpopolnjenim in razvijajočim se digitalnim grožnjam. Več kot 400 milijonov uporabnikov je zaščitenih s tehnologijami Kaspersky Laba, podjetje pa pomaga več kot 270.000 korporativnim klientom pri zaščiti tistega, kar jim je najpomembnejše. Več o Kaspersky Labu si lahko preberete na www.kaspersky.com.

 

O inštitutu iconKids & Youth

iconKids & Youth je eden glavnih evropskih raziskovalnih inštitutov na področju raziskovanja otrok in mladostnikov. Od ustanovitve v 1996 ekipa izkušenih raziskovalcev vsakoletno izvede okoli 150 raziskav in ohranja intenziven dialog z mladimi, mlajšimi od 30 let, in z njimi povezanimi skupinami, denimo starši. Digitalni mediji in njihov vpliv na otroke in mladostnike je bilo vselej prednostno področje raziskovanja inštituta iconKids & Youth. Več na http://www.iconkids.com.

 

O Evropski šolski mreži

Evropska šolska mreža (European Schoolnet oz. EUN) je mreža 30 evropskih ministrstev za izobraževanje s sedežem v Bruslju. Kot neprofitna organizacija se zavzema za ustvarjanje inovacij na področju poučevanja in učenja za ključne deležnike: ministrstva za izobraževanje, šole, učitelje, raziskovalce in panožne partnerje. Za doseganje ciljev Evropska šolska mreža razvija, koordinira in izvaja širok spekter projektov in storitev, vključno s promocijo digitalnih veščin državljanov in krepitvijo naravoslovnega izobraževanja v šolah z namenom navduševanja otrok za znanost, tehnologijo, inženirstvo in matematiko. Več na http://www.europeanschoolnet.org.



[1] Chaudron, S. et al (2015) Young children (0-8) and digital technology: a qualitative exploratory study across seven countries. JRC 93239, Joint Research Center, European Commission.

http://publications.jrc.ec.europa.eu/repository/handle/JRC93239

Author: samo

Deli z drugimi: